Pętla Ujsoły - Rysianka, Lipowska, Boracza (trudna)

Całkowita długość

30,8km

Czas drogi

2h 30min

Łączne Wzniesienia

1050m

Złatna Huta - Czarny Szlak na Rysiankę

Pętla z Ujsół przez Schronisko PTTK na Rysiance, Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej i Schronisko PTTK na Hali Boraczej

tę trasę uważam osobiście za jedną z trudniejszych i bardziej wymagających ze względu na stromy zjazd do Hali Boraczej, na którym nawierzchnia nie wybacza błędów. Droga jest pokryta sporymi kamieniami, po których trzeba jechać z dosyć dużą precyzją. Upadek na tej drodze na pewno nie należałby do miękkich.

Jeśli chcesz zwiedzić Rysiankę i Lipowską, a nie jesteś zaawansowanym kolarzem, to przygotowałem dla Ciebie dużo łatwiejszą opcję, która pomija zjazd do Hali Boraczej.

Kliknij tutaj

Trasa na początku jest bardzo prosta i przyjemna

Ze Złatnej Huty do przejechania mamy około 7 minut drogą asfaltową – czarnym szlakiem. Po przejechaniu drewnianym mostkiem zauważymy, że czarny szlak zaczyna prowadzić pod bardzo stromy podjazd w prawo. My natomiast będziemy kierować się w lewo – przejeżdżamy po kolejnym mostku i jedziemy bardzo łagodną drogą leśną, która pozwoli nam ominąć najbardziej strome momenty czarnego szlaku.

Zjazd ze szlaku na zdjęciu.

Zjazd ze szlaku
Powrót na Czarny szlak

Powrót na szlak

Po przejechaniu sporego kawałka krętą, urokliwą drogą leśną pora powrócić na Czarny Szlak – w tym miejscu polecam zredukować biegi – najlepiej na 1/2. Podjazd jest dosyć mało przyczepny, także fajnie się jedzie do momentu aż się stanie w miejscu. Jeśli jednak staniecie w miejscu, to polecam wyłączyć wspomaganie elektryczne w rowerze żeby móc spokojnie ruszyć, albo po prostu ruszać siedząc na siodełku. Wysoki moment obrotowy silnika elektrycznego sprawia, że przy próbie ruszenia pod stromą górkę koło kręci się w miejscu.

Schronisko PTTK na Rysiance

Po przejechaniu ostatniej części czarnego szlaku dojedziemy do Schroniska PTTK na Rysiance.

Jeśli planujemy jechać jeszcze na Halę Boraczą, to warto rozważyć podładowanie rowerka – w jednym z 3 schronisk w których będziemy.

Ze Schroniska na Rysiance do Schroniska na Lipowskiej mamy około 5min niebieskim szlakiem, praktycznie po równym terenie, później z Lipowskiej nna Boraczą już tylko z górki więc przystanek na ładowanie możecie zrobić gdzie wolicie. Bateria przyda się Wam na powró† z Hali Boraczej na Redykalny Wierch – to będzie najbardziej stromy odcinej całej podróży.

Schronisko PTTK na Rysiance
Schronisko PTTK na Lipowskiej - W trakcie remontu

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej

Kolejny przystanek – bardzo blisko od poprzedniego, także polecam rozłożyć czas na odpoczynek na te dwa obiekty, bo pomiędzy nimi na pewno się nie zmęczycie 😉

Zmęczyć się możecie zdecydowanie na następnym – najbardziej wymagającym odcinku – do Hali Boraczej.

Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Ze Schroniska na Hali Lipowskiej około 20 minut zajmie nam dojechanie do Boraczej (Hali). Po drodze mijać będziemy Lipowski Wierch, Boraczy Wierch i Redyklany Wierch.

Ten odcinek jest zdecydowanie najbardziej wymagający i nie polecam go lekceważyć. Lądowanie może się okazać dłuugie i twarde. 

Teraz mamy ostatnią szansę żeby podładować rowerki . Przed nami najbardziej stromy podjazd całej wycieczki – powrót na Redyklany Wierch, skąd pojedziemy już do drogi głównej w miejscowości Złatna 🙂

 

Schronisko PTTK na Hali Boraczej
Zjazd z Redykalnego Wierchu do Złatnej

Zjazd z Redykalnego Wierchu do Złatnej

Stąd już tylko kawałek dzieli nas do zamknięcia „pętli” – ta pętla taka właśnie w cudzysłowie, ale nie da się niestety zrobić nic bardziej przypominającego kształtem pętli, co dałoby się przejechać rowerem.


Koniecznie dajcie znać potem jak się Wam się podobała trasa i komu byście ją polecili 😉

Pod spodem oczywiście macie link do pobrania trasy i wrzucenia jej do Aplikacji Komoot albo Nawigacji Turystycznej 🙂


Chcesz zwiedzić Beskidy rowerem elektrycznym?

ibeskidy
Samuel Kąkol
NIP: 5532573644
ul. Bystra 12
34-371 Ujsoły

+48 536 371 709
kontakt@ibeskidy.pl